Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego

Sobota, 21 Grudnia 2024
Imieniny : Honoraty, Seweryny, Tomasza

Gmina Czchów

GMINA CZCHÓW
Urząd Miejski w Czchowie
ul.Rynek 12, 32-860Czchów
tel. (0-14) 684-30-80-82,662-17-10, fax:662-17-26
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Miejski Ośrodek Kultury w Czchowie
RYNEK 12, 32-860 CZCHÓW
tel. 0-14 66 35 230 begin_of_the_skype_highlighting 0-14 66 35 230 end_of_the_skype_highlighting, fax: 0-14 66 35 232

Informacja turystyczna: tel. 0-14 6635 230 begin_of_the_skype_highlighting 0-14 6635 230 end_of_the_skype_highlighting, fax: 0-14 66 35 232,
Internet:
www.czchow.pl

Obszar: 66,5 km kw., ludność: 9 tys. osób, 10 miejscowości: Czchów (odzyskał prawa miejskie w 2000 r.), Będzieszyna, Biskupice Melsztyńskie, Domosławice, Jurków, Piaski Drużków, Tymowa, Tworkowa, Wytrzyszczka i Złota.
Ziemia czchowska szczyci się zarówno bogatą historią, dorobkiem kulturowym a przede wszystkim znakomitymi walorami krajoznawczymi i przyrodniczymi. Rozlokowana jest na malowniczych wzgórzach, w środkowym biegu Dunajca, w miejscu gdzie Pogórze Wiśnickie styka się z Pogórzem Rożnowskim.
Doliną Dunajca biegł przez Czchów pradawny, historyczny szlak handlowy prowadzący na południową stronę Karpat, dlatego też gmina nazywana jest „Bramą Gór". Jego kontynuacją jest obecna trasa E—4 z Krakowa przez Jurków do Nowego Sącza. W gminie Czchów zbiegają się dwa szlaki komunikacyjne z zachodu na wschód (Kraków — Tarnów) i z północy na południe (Kraków - Nowy Sącz).

 

Atuty turystyczne
Gmina Czchów jest tradycyjnym miejscem wypoczynku rodzinnego i organizowania kolonii, zimowisk, wycieczek szkolnych oraz "zielonych szkół". Obok ośrodków wypoczynkowych znajdują się pola namiotowe, przystań wodna, sieć restauracji i barów, a usytuowanie Czchowa nad jeziorem umożliwia uprawianie sportów wodnych. Miłośnicy wędkarstwa wolny czas mogą spędzić na połowach ryb nad rzeką Dunajec. Ponadto istnieje szereg tras do wędrówek pieszych i rowerowych oraz piękne lasy bogate w runo leśne i zwierzynę. W sezonie letnim organizowane są imprezy kulturalne i rozrywkowe

 

Nieco historii

Czchów należy do najstarszych osad Małopolski. W średniowieczu był miejscowością tętniącą życiem, ośrodkiem handlu dla pobliskich wsi. Istnienie miasteczka przed rokiem 1215 potwierdził Jan Długosz, pisząc, że znacznie wcześniej istniała tutaj parafia. Czchów posiadał najpierw prawo średzkie; a potem otrzymał prawo magdeburskie, na prośbę mieszkańców, od Kazimierza Wielkiego w roku 1355. Wtedy, w oparciu o dokument lokacyjny, wytyczony został plan miasta, z dużym rynkiem (placem targowym) pośrodku. Był to dla Czchowa czas szybkiego rozwoju. Z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego miasto zostało otoczone murami i ufortyfikowane. Sprzyjali miastu królowie wydając przywileje poboru cła.

Zamki i kościółki
Niewątpliwą atrakcją jest przykład średniowiecznej kurtyny obronnej szlaku handlowego, reprezentowanego przez trzy zamki: Tropsztyn w Wytrzyszczce, zamek w Czchowie z rekonstruowaną basztą oraz ruiny zamku Melsztyńskiego w sąsiedniej gminie Zakliczyn.
Na miłośników architektury sakralnej czekają drewniane kościółki w Złotej, Tymowej i Jurkowie, a w Czchowie - gotycki kościół z najstarszymi w Europie freskami. Na terenie gminy znajduje się także Rezerwat Florystyczny "Bukowiec" w Tymowej. Walorami gminy Czchów związanymi z rozwojem turystyki i świadczeniem usług wypoczynkowo - rekreacyjnych są m.in.: jezioro, piękny w tych okolicach Dunajec, malowniczy krajobraz Pogórza i zabytki
i historyczne. Ziemia Czchowska należy do najbardziej interesujących pod względem turystycznym jak i kulturowym zakątków Podkarpacia.

Miasto Czchów
Staraniem władz samorządowych, decyzją Rządu RP z dniem 1 stycznia 2000 roku Czchów uzyskał prawa miejskie powtórnie - po 72 latach. 25 stycznia 2000 r. odpowiedni dokument w tej sprawie odebrał w Warszawie ówczesny burmistrz Czchowa.
Czchów przyciąga wzrok, widoczną w dzień i oświetloną po zmroku basztą, która jest pozostałością zamku, wzniesionego pod koniec XIII w. Pełnił on rolę strażnicy komory celnej, był siedzibą starostwa i sądu ziemskiego. W roku 1998 zrekonstruowano schody wewnętrzne i dzisiaj można podziwiać piękną panoramę Czchowa i dolinę Dunajca.

 

Rynek czchowski w swym historycznym kształcie przetrwał do dziś, zachowała się XVIII wieczna małomiasteczkowa architektura z podcieniowymi domami. Pośrodku znajduje się rzeźba Św. Floriana, u stóp którego znajduje się kamienna figura lwa. Na uwagę zasługuje także drewniana figura św. Jana Nepomucena stojąca w stylowej kapliczce pod starym dębem na śródmiejskim skwerze.

 

W rynku znajduje się kościół p.w. Narodzenia NMP wzniesiony w 1346 r., kilkakrotnie powiększany, rozbudowywany i przekształcany. Znajdują się w nim stare średniowieczne freski przedstawiające sceny z życia Matki Boskiej i Chrystusa, ośmioboczna kielichowa chrzcielnica kamienna z 1506 r., dwa dzwony z 1420 i 1600 r. oraz wykonany z czerwonego marmuru pomnik nagrobny Kaspra Wielogłowskiego zmarłego w 1536 r.

 

 

Od Będzieszyny po Złotą
Będzieszyna - najmniejsza miejscowość gminy usytuowana na wzniesieniu nad zachodnim brzegiem Jeziora Czchowskiego. Miejscowość ta ma wybitne walory przyrodnicze i turystyczne, spełnia rolę jako obszar łowiecki. Jest to ekologicznie czysty teren, gdzie na leśnych stokach można spotkać synonim obszaru ekologicznego - salamandrę plamistą.
Biskupice Melsztyńskie -atrakcją Biskupic Melsztyńskich jest XIX - wieczny dwór klasycystyczny z oficyną dworską.
Domosławice - miejscowość słynąca w regionie z sanktuarium Matki Bożej Domosławickiej, której wizerunek znajduje się w XVIII-wiecznym kościółku parafialnym. Ze względu na swe walory krajobrazowe oraz położenie nad brzegiem
Dunajca wieś jest chętnie odwiedzana przez letników i wędkarzy.
Tymowa - miejscowość w zachodniej części gminy, położona na stokach Machulca, Spilówki i Gosprzydowskiej Góry. Na uwagę zasługuje XVIII - wieczny drewniany kościół pod wezwaniem św. Michała oraz duże fragmenty polskiego kompleksu dworskiego z dworem szlacheckim, parkiem dworskim i zabudowaniem gospodarczym. Na północnym zboczu Spilówki znajduje się rezerwat florystyczny „Bukowiec".
Tworkowa - jest wioską o walorach wypoczynkowych, posiada dużo zieleni i łagodny podgórski klimat.
Jurków - miejscowość położona w centrum gminy, od południa graniczy z Czchowem. Ciekawym zabytkiem Jurkowa jest modrzewiowy kościółek z XVII wieku. Wewnątrz znajduje się główny barokowy ołtarzyk z XVII wieku z obrazem Chrystusa upadającego pod krzyżem z wieku XVI i dwoma skrzydłami dwustronnie malowanymi.
Piaski Drużków - jest to jedyna miejscowość gminy leżąca po prawej stronie Dunajca. Można dojechać tam promem kursującym na rzece między Czchowem i Piaskami Druzków lub mostem podwieszonym na zaporze wodnej. Tereny wsi wchodzą w skład Ciężkowickiego Parku Krajobrazowego. Jest to idealne miejsce na długie spacery i wycieczki wzdłuż szlaku.
Wytrzyszczka - to najdalej na południe wysunięta miejscowość gmi¬ny Czchów, usytuowana nad lewym brzegiem Jeziora Czchowskiego, na
wzniesieniu Glowaczka. Tuż przy granicy z Sądecczyzną po wschodniej stronie na cyplu znajduje się średniowieczny zamek Tropsztyn.
Złota - słynie z interesującego kompleksu sakralnego (dwa kościoły, muzeum parafialne). W jednym z domów powstała prywatna izba regio¬nalna, w której zgromadzono interesujący zbiór przedmiotów i ubiorów używanych nawet 100 lat temu.

Wypoczynek nad wodą

Niewątpliwą atrakcją turystyczną Czchowa i okolic jest położenie nad Jeziorem Czchowskim oraz nad rzeką Dunajec. Tutejsze rzeki, potoki oraz
jezioro obfituje w wiele gatunków ryb,występują m.in.: lipienie, brzany, leszcze, świnka, klenie, pstrągi potokowe, szczupaki, sandacze, i wiele innych,zaspokajają oczekiwania nawet najbardziej wymagających wędkarzy.
Jezioro Czchowskie zostało utworzone jako zbiornik wyrównawczy dla Jeziora Rożnowskiego. Jego powierzchnia zalewu wynosi 364 ha, szerokość dochodzi do 650 m, a pojemność całkowita sięga 12 min m sześć. wody. Dookoła jeziora lesiste wzniesienia pozwalają w trakcie wędrówek na podziwiane rozległych panoram widokowych. Bogactwo lasów z ciekawym drzewostanem oraz walory zbiornika wodnego stwarzają doskonałe warunki do rekreacji i wypoczynku.
W Czchowie istnieją dwa kąpieliska, jedno położone nad jeziorem tuż obok przystani wodnej, drugie obok stadionu sportowego, gdzie mieści się kompleks sportowo-rekreacyjny (boiska do piłki siatkowej i tenisa ziemnego). Latem na kąpielisku dyżuruje ratownik.
Dodatkową atrakcją jest spływ doliną Dunajca. Przystań początkowa spływu mieści się w Czchowie - obok kąpieliska przy stadionie KS Baszta, natomiast przystań końcowa znajduje się w Zakliczynie. Spływ trwa około 2,5 godziny. Płyniemy 11 km łodziami dwunastoosobowymi, niezatapialnymi i bezpiecznymi. Przez ten cały czas oprócz pięknych widoków doliny Dunajca, czystej wody i mnóstwa ryb turystom towarzyszą na wzgórzach baszta czchowska i ruiny zamku melsztyńskiego.
Wśród atutów turystycznych liczy się również, dobra dostępność komunikacyjna, istniejąca już od lat baza noclegowa i gastronomiczna, obycie mieszkańców z tą działalnością oraz dotychczasowe tradycje ruchu letniskowego.

Warto odwiedzić

Zamek w Czchowie

Do obejrzenia wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Ekspozycja gromadzi znaleziska podczas wykopalisk prowadzonych przez to Muzeum na zamku w Czchowie. Ruiny zamku czchowskiego (a właściwie tylko jego wieża) są widoczne dla każdego turysty, który przejeżdżającego przez naszą miejscowość. Wystawa „Zamek w Czchowie" prezentuje wyniki badań, jakie są realizowane od 1993 roku przez ekipę Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W trakcie dziewięciu sezonów badawczych odslonięto cały zarys fundamentów zamku. Pozyskano ogromną ilość materiału zabytkowego - ponad 60 tys. fragmentów naczyń, kilka tysięcy przedmiotów metalowych, monety, kości itp. Zamek w Czchowie zaprasza od 1 maja do 31 października, codziennie w godz. 10:00-19:00.
Zamek Tropsztyn w Wytrzyszcze

Odwiedziny w komnatach i wnętrzach zamku Tropsztyn wpisały się już w kanon letniego odpoczynku nad Jeziorami Rożnowskim i Czchowskim. Codziennie na oblężonych okolicznych parkingach zatrzymują się auta z rejestracjami z całego kraju. Gromady młodzieży całkiem serio penetrują lochy i skaliste sąsiedztwo na stromych naddunajeckich stokach. Przykładają ręce do szczelin skalnych, co pozwala im poczuć podciśnienie powietrza wytwarzane przez nieznaną podziemną komorę.
Zamek Tropsztyn jest rekonstrukcją XIII-wiecznej warowni wybudowanej na skalnym wzgórzu nad Dunajcem, przy ważnych w średniowieczu szlakach handlowych: wodnym Dunajca i lądowym Trakcie Węgierskim. Zamieszkiwana głównie przez dwa rody: Ośmiorogów-Gierałtów(odXIIIw.) i Chebdów herbu Starykoń (od poł.XVw.) stała się z czasem siedzibą zbójecką. Dziś zrekonstruowana przez Fundację Odbudowy Zamku Tropsztyn (prace rozpoczęto w 1995) jest niezwykłą atrakcją turystyczną. Dominującym tematem odbudowanego zamku jest świat Inków i ukryty tu przez nich w XVIII wieku legendarny skarb dynastii Tupaca Amaru. Obecnie można zwiedzać podziemia, mury, wieżę widokową oraz ekspozycję rękodzieła peruwiańskiego, a także obejrzeć arcyciekawy film reż. Krzysztofa Langa "Śmiertelna klątwa z Peru". Zamek jest czynny codziennie w sezonie wakacyjnym w godz. 9-17, w soboty i niedziele - 9-19).
Zamek w Wytrzyszczce to jedyna zrekonstruowana w Małopolsce budowla tej klasy i tej wielkości. Wzniesiony na skalnym cyplu, nad Dunajcem, stanowi! wraz ze znajdującym się na drugim brzegu rzeki romańskim kościółkiem (z Xl wieku) w Tropiu, kolebkę chrześcijaństwa w tej części Polski - swoiste wrota ziemi sądeckiej.
Muzeum parafialne w Złotej
Mieści się ono w sali w wieży starego kościoła, a znajdują się w nim stare obrazy, rzeźby, a także zabytkowe ornaty z XVI, XVII i XVIII w
Regionalna izba pamięci
W Złotej istnieje też prywatna regionalna izba pamięci pani Stalmachowej, która swego czasu zgromadziła interesujący zbiór przedmiotów i ubiorów używanych nawet 100 lat temu.
Baszta Jazz Festiwal
Ta ciesząca się wielką frekwencją cykliczna impreza odbywa się pośrodku zabytkowego i malowniczego rynku w Czchowie, dostarcza wielu miłych i niepowtarzalnych wrażeń.
Od lat dyrektorem artystycznym festiwalu jest Jacek Mazur, członek zespołu jazzowego Jazz Band Bali Orchestra, najstarszego (40 lat istnienia) w Polsce. Na estradzie występują zespoły znane nie tylko w Polsce ale i w całej Europie: we Francji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Czechach, Niemczech i Holandii (festiwal Nort Sea w Hadze) oraz w Stanach Zjednoczonych (Sacramento Jazz Jubilee).
MOK w Czchowie
Do dyspozycji Państwa w MOK w Czchowie oddajemy "Klub Piwnice Czchowskie", w którym mieści się kawiarenka internetowa, galeria wystaw oraz pracownie artystyczne. A także "Klub Filmowy Baszta" z salą widowiskową na 170 osób (seanse filmowe w soboty i niedziele oraz na zamówienie). Wynajmujemy także salę konferencyjną.
Miejski Ośrodek Kultury jest wydawcą miesięcznika informacyjnego Gminy Czchów - "Czasu Czchowa". U nas też można uzyskać wszelkie informacje turystyczne i praktyczne o Gminie Czchów.
Ponadto oferujemy usługi w zakresie: reklamy, faksu, ksero, wydruków komputerowych, sprzedaży wydawnictw turystycznych oraz pamiątek, pomoc w planowaniu pobytu oraz zwiedzaniu gminy Czchów, rezerwacji i przedsprzedaży biletów na spływ doliną Dunajca, zwiedzanie obiektów zabytkowych oraz wstęp na basztę.
Tocząc dobrego samopoczucia i wypoczynku oraz wielu miłych wrażeń z poznawania walorów kulturowych, krajobrazowych oraz przyrodniczych Czchowa i regionu zapraszamy do nas! Na terenie gminy działa koło łowieckie "Szarak".
TURYSTYKA PIESZA
Wyruszamy z rynku w Czchowie za szlakiem zielonym na Machulec (480 m. npm.). Trasa prowadzi na wzniesienie z którego możemy podziwiać panoramę Czchowa i okolic. Dochodząc do przysiółka Trawniki zbaczamy z zielonego szlaku i udajemy się na Kozieniec do kaplicy z obrazem Pana Jezusa Niosącego Krzyż. W drodze powrotnej na Trawnikach skręcamy w prawo i drogą dochodzimy do zapory wodnej na rzece Dunajec.
Z Czchowa wyruszamy drogą krajową w kierunku Nowego Sącza, do miejscowości Wytrzyszczka gdzie promem przepływamy na drugą stronę Dunajca do Tropią. Tam wśród lasów nad brzeg Dunajca znajduje się sanktuarium św. Swierada. Zgodnie z oznaczeniami udajemy się do pustelni, a następnie przemierzamy stacje drogi krzyżowej prowadzące na wzniesienie, z którego podziwiamy panoramę jeziora i okolic. W drodze powrotnej wstępujemy do zabytkowego kościoła. Aby zwiedzić zbójnicki zamek Tropsztyn, przeprawiamy się przez rzekę promem do Wytrzyszczki.
Szlak Zielony
Przez gminę Czchów przebiega fragment zielonego szlaku turystycznego (23 km). Wiedzie przez Piaski Drużków obok Stanicy Harcerskiej przez prom do Czchowa, a następnie na Machulec, Trawniki, Spilówkę i dalej w kierunku Rajbrotu.
TURYSTYKA ROWEROWA
Trasa "Zachód" - 26 km Wycieczkę proponujemy rozpocząć od zwiedzenia gotyckiego kościoła i rynku w Czchowie. Trasa wiedzie przez Tymową, Tworkową, Jurków z powrotem do Czchowa. Po drodze można podziwiać malownicze widoki oraz drewniane kościółki w Tymowej i Jurkowie.

Trasa "Północ" -16 km Wycieczka zaczyna się w Czchowie, gdzie proponujemy zobaczyć gotycki kościół i zwiedzić basztę - pozostałość średniowiecznej warowni. Trasa wiedzie na Trawniki potem zbiega na dół i przez most na zaporze do Drużkowa i z powrotem promem do Czchowa. Trasa jest urozmaicona i malownicza.
Trasa "Południe" -19 km
Także ta trasa rozpoczyna się w Czchowie i przebiega przez Trawniki, Będzieszynę, Wytrzyszczkę, Kozieniec a kończy się w Czchowie. Po drodze można podziwiać malowniczy krajobraz, w miejscowości Wytrzyszczka odbudowany zamek Tropsztyn, kaplicę pana Jezusa Miłosiernego na Kozieńcu. Zachęcamy do przeprawienia się promem przez Dunajec i zwiedzenia zabytkowego kościoła i pustelni w Tropiu

Aktualne przetargi
Zakończone przetargi
Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego

Jezioro Rożnowskie i jego obrzeża są miejscem relaksu i wypoczynku dla tysięcy amatorów sportów wodnych, kąpieli słonecznych i wędkarzy. Nieodpartym magnesem są: urozmaicona linia brzegowa, atrakcje przyrodnicze, zalesione stoki Pogórza, rejsy statkiem wycieczkowym, liczne ośrodki wypoczynkowe, pola kempingowe i kwatery agroturystyczne w okolicznych wsiach letniskowych.